רוב הישראליים

January 8, 2017

 

רוב הישראליים הם אנשים טובים.

בזמן האחרון אנחנו נוטים לשכוח את זה.

הקצוות המכוערים משתלטים על השיח הציבורי ומושכים את כל האש.

אני שומע בלי סוף: "מה נהיה מהמדינה שלנו? מה נהיה?"

אבל אם חושבים על זה – רוב הישראליים לא נמצאים בקצוות.

 

 

בסופו של דבר - רוב הישראליים לא מושחתים. 

הם קמים מוקדם בבוקר לעבודה, קורעים ת'תחת, משלמים מיסים, נאבקים במשכנתא. רובם לא מקבלים שוחד, לא מלבינים כספים, לא מעבירים כסף מתחת לשולחן. הם רק רוצים לגמור את החודש. לקנות דירה. לטוס פעם בשנה לחו"ל. להעניק לילדים שלהם חיים נוחים.

 

 

רוב הישראליים סבבה עם זה שכל אחד יאמין באלוהים בדרך שלו.

הם מוצאים יופי גדול בדת, ונהנים מהפריבילגיה של לבחור ולקחת ממנה את מה שמתאים להם ולאורח חייהם. הם רוצים לשמר את היהדות כתרבות, להנחיל אותה לילדיהם, ולא לזרוק לפח מסורת בת אלפי שנים. הם מתיישבים סביב שולחן ליל הסדר מצוחצחים ומסורקים. הם צמים בכיפור. הם מדליקים חנוכיה בחנוכה, ובסתר לבם מאמינים בניסים. 

הם מקבלים את זה שבתי הקפה ייפתחו בשבת, גם אם לא יבקרו בהם בעצמם. הם לא יעשו מנגל במרפסת בכיפור כי הם מכבדים את השכן הדתי שלהם. הם מבינים שאמונה זה עניין פרטי, ומייחלים למצוא דרך שבה נלמד לחיות פה ביחד בלי לדרוך אחד לשני על הבהונות.

 

 

רוב הישראליים רוצים פתרון אמיתי לבעיה המדינית.

בין הימין הקיצוני המתלהם לשמאל הקיצוני המרתיח – יש עם שלם שרק רוצה לחיות בשקט. שרק רוצה לישון טוב בלילה. שמוכן להגיע לפשרה בשביל שלום אמיתי. שנמאס לו ממבזקים, מפיגועים, משנאת חינם, מהבטחות שווא. יש קול שפוי שמבין שהסכסוך הוא מורכב, שאין נוסחאות קסם, שאף אחד מהצדדים לא ייעלם באורח פלא, ולכן, בסופו של דבר נצטרך למצוא פתרון פרקטי שיכלול, עם כל הקושי, וויתורים משני הצדדים. יש עם שלם שלא רוצה לשנוא, שלא רוצה לנקום, שלא רוצה להמשיך לחיות ככה.

 

 

רוב הישראליים בעד גיוון תרבותי.

הם נהנים מחנוך לווין ומהתזמורת האנדלוסית. מחווה אלברשטיין ומאייל גולן. מיהודה עמיחי ומשבזי. הם בעד שוויון הזדמנויות שיבטא את הפסיפס התרבותי המדהים שלנו. הם לא חושבים שצריך לרמוס תרבות אחת כדי להאדיר את האחרת. הם מבינים ומאמינים, שיש כאן מקום לכולם, מזרח ומערב, ושהשיח סביב תרבות חייב להיות מפייס ומאחד ומקרב, ובשום אופן לא מפלג או מלהיט.

 

 

רוב הישראליים מאמינים שיש יותר מדרך אחת לאהוב, להתחתן ולהקים משפחה.

רוב הישראליים יזרקו מטבע לקבצן ויקומו לקשיש באוטובוס.

רוב הישראליים הם לא טיסת השוקולד.

רוב הישראליים לא חושבים שהוא גיבור, ובטח לא חושבים שהוא רוצח.

רוב הישראליים שיוצאים בשבת למגרש - רוצים ליהנות מכדורגל טוב בלי להתנהג כמו בבונים.

רוב הישראליים לא מטנפים את החופים היפים שלנו או את הבניאס או את מכתש רמון.

 

 

בתכלס, רוב הישראליים הם אנשים טובים.

רוב הישראליים הם אני ואתה.

כל כך קל לנו לחשוב אחרת, כי הכל מתפוצץ במהדורות הערב, ברשת, ברחוב.

קולות השנאה, ההסתה, הבורות - מוגברים לדציבלים בלתי אפשריים, והכל בגלל קומץ אנשים שבשום אופן לא מהווים מראה של החברה הישראלית.

שנאה מצטלמת יותר טוב. אלימות מביאה יותר רייטינג. הרשתות החברתיות הן מגפון ענק שהופך כל לחישה לצרחה מחרישת אוזניים, ובסופו של דבר – הקיצוניים צועקים חזק יותר מאיתנו.

הקול השפוי, המפוכח, האנושי – הוחלש והושתק, נפל בין הכסאות, הפך לשקוף.

 

אבל,

רוב הישראליים הם אנשים טובים. 

הם יעצרו בצד הדרך כדי לעזור עם הפנצ'ר, הם לא רוצים קורבנות משום צד, הם דומים לי ולך, הם אנשים הגונים שפשוט התעייפו מלשבת מול מהדורת החדשות בכל ערב, ולשאול את עצמם בכל פעם מחדש: "מה נהיה מהמדינה שלנו? מה נהיה?".

 

Please reload

פוסטים נבחרים
Please reload

  • Facebook - White Circle
  • YouTube - White Circle
  • Instagram - White Circle